8 fakti kassi hammastest, mida sa peaksid teadma

8 fakti kassi hammastest, mida sa peaksid teadma
30.05.2021

Lemmikloomaomanikud ei mõtle tihti oma lemmiku hammaste peale, ent oma kassi hammaste olukorraga kursis olemine on nende üldise tervise ja heaolu säilitamiseks ülitähtis. Selleks toome sinuni kaheksa põnevat fakti kassi hammastest, mis annavad sulle ülevaate oma kassi hammaste tervisest.

 

1. Inimese ja kassi hammastel on mõningaid sarnasusi

Kui kassi hambad tunduvad inimese pärlvalgetest üsna erinevad, on nii inimesed kui ka kassid difododontsed loomad, st ka kassipoja piimahambad vahetuvad jäävhammaste vastu. Kassid sünnivad ilma hammasteta, kuid nende piimahambad hakkavad sisse tulema umbes 2 nädala vanuselt. Siis hakkavad piimahambad langema umbes 3 kuu pärast, et jäävhammastele ruumi teha. Kassidel on 26 piimahammast ja 30 jäävhammast.

2. Kasside hambad on jahipidamiseks optimeeritud

Kasside hambad on sarnased tõeliste kiskjate omadele, kassi hambad on loodud nende saagi lõikamiseks ja rebimiseks nagu džunglikassil. Kihvad on optimeeritud saaknaha torkimiseks. Muidugi tähendab see, et kassihammustus on tõesti valus.

3. Erinevad hambad täidavad erinevaid ülesandeid

Kassi lõikehambad - need pisikesed hambad, mis on kassi suu ette asetatud kihvtide vahele - ei ole jahipidamisel eriti kasulikud. Neist on palju abi, kui kass peab midagi näksima. Mõned kassid kasutavad lõikehambaid ka küüniste närimiseks, küünte lahtiste tükkide eemaldamiseks ning sügamiseks.

4. Kassidel ei teki hambaauke

Kassidel ei teki hambaauke sedasi nagu inimestel. See on osaliselt tingitud nende hammaste kujust. Kaariest põhjustavad ka suhkrust toituvad bakterid.

5. Kassidel võib siiski olla muid probleeme hammastega

Nagu meil, võib ka kassidel tekkida parodondi haigus (igemehaigus, seisund, mis nõrgestab hambaid toetavaid struktuure), samuti raske suuõõne põletik. Samuti on neil kalduvus haigusele, mida nimetatakse hammaste resorptsiooniks. See juhtub siis, kui ühe või mitme hamba struktuurid resorbeeruvad ja asendatakse lõpuks luusarnase materjaliga. See võib olla kassidele üsna valus.

6. Kassid näitavad hambavalu harva välja

Kassid varjavad oma valu, ent sümptomitena võib välja tuua punased igemed, muutused söömises, halb hingeõhk, ilastamine.

7. Kassid saavad süüa ka pärast hammaste eemaldamist

Kui sinu kassil on vaja hambad välja tõmmata, ei tasu liiga muretseda. Kassid saavad süüa märga toitu (ja tavaliselt isegi kuiva!) isegi, kui mõni või kõik hambad on eemaldatud. Tähtsam on terve ja valuvaba suu kui suu täis hambaid. Kui su loomaarst soovitab hambaid välja tõmmata, siis need hambad teevad tõenäoliselt sinu kassile valu ja ta tunneb end peale nende eemaldamist paremini.

8. Regulaarne hambaravi külastamine kaitseb su kassi hambaid

Soovituslik on oma kassiga käia loomaarsti juures kontrollis, sel ajal paluge kontrollida ka oma kassi hambaid. Hambaprobleemide ennetamine on kindlasti parim lahendus. Kui harjutada, siis mõni kass lubab ka oma hambaid kodus regulaarselt puhastada.