Eesti loomaaktivistid šokis: kassid said rooja seest päästetud, kuid vanamemme saatus ei huvita kedagi

Eesti loomaaktivistid šokis: kassid said rooja seest päästetud, kuid vanamemme saatus ei huvita kedagiKohutavates tingimustes elanud kiisu..
27.09.2021

Vabatahtlike juhitav kodutute loomade varjupaik Pesaleidja kirjeldab sotsiaalmeedias hiljutist leidnud päästeoperatsiooni, mis šokeeris isegi palju näinud loomapäästjaid.

Pesaleidja kassituba tähistab järgmisel kuul oma 9. sünnipäeva. Nende aastate jooksul on meeskond näinud nii mõndagi. Jubedusi, mida nii kodus elavate kui ka tänavakassidega tehakse ja paraku ka kohutavaid tingimusi, kus meie enda kaasmaalased elavad. Viimase päästeprojekti teeb loomapäästjate jaoks aga eriti kurvaks see, et need inimesed ei saa ka tänapäeval, 21. sajandil, ajal mil meie riik on maailmakaardil oma infotehnoloogiliste edusammude poolest, ikka veel mitte kuidagi abi.

Kui Pesaleidja sai teate ca 20-pealisest kassikolooniast Harjumaal ühe vanatädi kodus, siis lisati see abipalvete järjekorda. Nimelt tuli Pesaleidjal oodata, et karantiiniruumis vabaneks 20 puurikohta. Kui järjekord selle abipalveni jõudis, sõitis varjupaiga juhataja koos ühe vabatahtlikuga olukorda fikseerima, kaasas mõned puurid juhuks, kui peaks haigemad või pisikesed kassipojad kätte saama, kes kohe abi vajavad.

Olukord hinnati juba maja ette jõudes eriolukorraks ning tavaline fikseerimisprotsess muutus päästeoperatsiooniks, sest kohutav hais tungis juba maja ette. Memme juurde tuppa astudes selgus tõeline olukord. «On ime, et keegi seal sees elada suudab,» tõdeb Pesaleidja oma sotsiaalmeediapostituses.

Kassid elasid kõik 5 ruutmeetri suuruses magamistoas. Kõik kohad - nii põrand kui ka mööbel - olid kasse ja nende väljaheiteid täis, sest kiisudel liivakaste polnud. Voodi, millel memmeke magas, mädanes. Samuti paljud teised mööbliesemed.

Kuna memm ei soovinud kõiki kiisusid kaasa anda, pidi varjupaiga juhataja tema veenmisega tegelema ja kaasavõetud vabatahtlik püüdis üksinda kinni 18 kassi! «Lõpuks olid ta käed katki ja kõik riided väljaheiteid täis,» kirjeldab Pesaleidja toimunut, andes aimu, milline võib ühe loomapäästja tööpäev olla. 

Kuna omanik pidi koju edasi jääma, aitasid Pesaleidja vabatahtlik ja juhataja tube tuulutada ja kõige hullemas seisus mädaneva diivani välja viia. See oli olukorra parandamise mõttes aga nagu tilk meres.

Pesaleidja informeeris ka kohalikku vallavalistust nii inimese kui ka loomade olukorrast ning edasine ongi see, mis kõikenäinud vabatahtlikke enim hirmutas. 

«Vallatöötajad noomisid 82-aastast omanikku, et kiisude olukord selline on ja palusid tal poolte kiisude arve meile tasuda! Poolte kiisude 14 päeva ülalpidamiskulud tasub vald. Kuna omanik arvas, et tema juures oli 13 kassi, meie püüdsime sealt aga 18 kinni, siis 5 kiisut jääks Pesaleidja endi preemiaks,» vahendasid loomapäästjad.

Kuna vanamemm pärast noomimist vallatöötajate abi rohkem ei soovinud, siis loeti abipalve teenindatuks ja ta pole enam mitte kellegi mure.

«On ilmselge, et omanik ei saa enda elugagi hakkama ja vajab ise meie kõigi abi. Seega edastasime selle abipalve sotsiaalkindlustusametisse, mille peale valla sotsiaaltöötajad ka kohapeale tutvuma läksid, noomisid memme veel, et kasse ei tohi sellistes tingimustes pidada ja pakkusid talle transpordiabi arsti juurde sõitmisel. Ilmselgelt memm neid oma kodu uksest enam sisse ei lase,» kirjeldab Pesaleidja ametnike tegutsemist, suutmata sellist käitumist uskuda. 

Kuna Pesaleidja leiab, et memm ei ole võimeline poolte kiisude kulude eest tasuma, siis palutakse nende parasiiditõrjete, kiipide, vaktsiinide, ja operatsioonide eest tasumisel heade inimeste abi.  

Ka otsitakse memme juurde puhastusteenuse pakkujat. Kui tead ettevõtet või eraisikut, kes saaks teda selle teenusega toetada, siis palun kirjuta katrin@pesaleidja.ee. Pesaleidja hoiab sidet memme naabritega ja nad aitavad igati neid tema abistamisel.

Kuna Pesaleidja sai infot, et memmeke otsib naabrite kaudu uut voodit, siis plaanivad loomakaitsjad pärast korteri suurpuhastust talle ka uue mööbli organiseerida. 

Positiivse uudisena leidis üks kiisuke juba Pesaleidja vabatahtliku juures kodu ja kolib sinna niipea, kui protseduurid on tehtud. 

Kui saate Pesaleidjat aidata 11 kiisu eest hoolitsemisel, siis annetust saab teha, helistaddes Pesaleidja MTÜ annetustelefonil:

  • 900 0950 - kõne hind 50€
  • 900 0915 - kõne hind 15€
  • 900 0905 - kõne hind 5€

Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Või tehes annetuse Pesaleidja MTÜ kontodele:

EE647700771001866844 LHV Pank

EE102200221063071211 Swedbank

EE941010220247756220 SEB Pank

EE404204278613732108 Coop Pank

EE351700017003105966 Luminor Bank

Selgitusse kirjuta palun «Memme kiisud»