Miks mu kass mind hammustab? Ära võta isiklikult!

Miks mu kass mind hammustab? Ära võta isiklikult!Kiara
28.11.2020

Seda on kogenud vist kõik kassiomanikud: teed oma kiisule õrnalt pai ja äkiliselt ründab ta teravate hammastega sinu kätt. Kasside kummalised kiiksud on enamasti nunnud ja lõbusad, kuid mõned jätavad kukalt kratsima. Oled sa kunagi mõelnud, miks Su kass ootamatult vampiiriks muutub? Pesaleidja MTÜ selgitab!

 

Tuleb välja, et selles bipolaarses käitumises on rohkem peidus kui Sa arvad.

Ära võta seda isiklikult

Veterinaaride sõnul ei ole enamasti selle eesmärk sulle vigastusi tekitada. Meie kassid võivad olla kummalised olevused, aga mõnikord on nad lihtsalt väsinud Sinu hellitavatest puudutustest ning nad kasutavad hambaid või küüsi, et Sulle seda välja näidata. Teame kõik, et kassid on uskumatult valivad, eelistades elu enda parameetrite järgi elada. See on kõigest üks iseloomuomadustest, mis nad meile nii kalliks ja omapäraseks muudavad. Võib-olla nad lubavad pai teha, võib-olla mitte. Ole ettevaatlik, sest kiisu võib hammustada!

Kui Su kass teeb iga kord pai saades sulle hammastega haiget, on see tema viis Sulle öelda: "ma olen sellest väsinud, lõpeta!" Anna talle isiklikku ruumi, sest ta vajab seda. Luba tal ise Sulle sülle või kaissu tulla siis, kui ta selleks valmis on.

Sisemise metsiku kaslase rahuldamine

 

Oled kindlasti seda varem kogenud. Teed oma armsale ja (eeldatavalt) kahjutule kassile pai, kui ootamatult tunned nagu nad ta oleks Su kehast tüki välja hammustanud. Sellisele käitumisele on isegi nimi antud: pet agression (ehk lemmiklooma agressiivsus). Su kass võib hammustada, et oma sisemisele metslasele, kes on sügaval sotsiaalse koore all peidus, austust avaldada.

Ülestimuleerimine

Kassidel, nagu ka inimestel, on terve keha kaetud närvilõpmetega - neil on need peidus kuningliku kasuka all. Sabajuur on kasside jaoks ülitundlik koht ning selle paitamine võib hammustusega lõppeda. Ülestimuleeritud kassid võivad agressiivse käitumisega reageerida, et Sa kohe selle tegevuse lõpetaks. Samuti võib korduv paitamine lõpuks kass liigselt stimuleerida ning sama tulemuse anda.

Eksperdid on järeldanud, et mõned kassid lähevad ootamatult hulluks, sest Sinu tegevus vallandab nende ajus negatiivse reaktsiooni. Meil, kassiperemeestel ja -naistel ,on oluline tunda oma kassi kehakeelt. Nii saame oma neljajalgsete sõpradega isegi tugevamad sidemed luua.

Näksamised armastusest

Kui see hammustus on pigem õrn ja mänglev, on see Sinu kassi viis Sulle kiindumust näidata. Kuigi me ise harilikult oma lähedastele hoolivust hammastega ei näita, ei ole kassidel ju võimalik armastuskirju ega .kaarte anda. Uurimused viitavad sellele, et need õrnad näksamised on žest sellest ajast ,kui nad veel kassipojad olid ning nende ema neid pestes õrnalt hammustas.

Võta seda kui oma kassi kõige sügavamat komplimenti, sest näksamistega tahab ta Sulle näidata, et ta on tunneb ennast Sinu hoole alla õnneliku ja turvalisena.

Kuule inimene, mina olen siin boss!

Kassid on oma olemuselt territoriaalsed olevused, sama kehtib ka Sinu tagasihoidlikus kodus. Kui Su kass hammustab Sind paitamise ajal, võib see olla viis Sulle meelde tuletada, et tema on siin boss, mitte Sina! Oleme ikka päris korralikult dresseeritud, eks? Too nüüd mulle konservi!

Ükskõik, mis see põhjus ei või olla, kassid ei soovi harilikult oma kallitele inimestele vigastusi tekitada. Kodustamata kass on hoopis teistmoodi loom kui korralikult sotsialiseeritud kass. Kui tundub, et Su kass hammustab agressiivsusest, siis on parim lahendus metsikute käitumismustritega tegelemine. Ei ole hea mõte ilmaasjata koduse eluga alles harjuvas kassis stressi tekitada, nii et olenemata hammustamise põhjusest on parim lahendus vajaduse korral kassile turvalist ruumi jätta.

Pea alati meeles: ära võta isiklikult!